OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Němečtí DISBELIEF patří k zarputilým a aktivním kapelám vydávajícím s železnou pravidelností nová alba. Že se tak neděje za cenu klesající kvality se nás tahle partička pokouší po dvou letech přesvědčit s novinkovou deskou „Navigator“. Vyobrazení plachetnice z časů minulých jakoby mělo symbolizovat, že skupina nehodlá stát na místě. Na druhou stranu je známo, že DISBELIEF si už dávno našli ten svůj styl a do nějakých větších experimentů se moc pouštět nechtějí.
Tohle přesně platí i o jejich aktuální nahrávce. Kapela je i nadále věrna svému těžkotonážnímu metalu plného pocitů beznaděje a bezútěšnosti. Hutné kytarové hradby, z jejichž útrob se ozývá zoufalý řev Karsten Jägera, je stále typickým a nezaměnitelným znamením německých. Tato zvláštní odnož metalu mající svoje kořeny někde na pomezí death metalu a hardcore má v jejich podání zvláštně přitažlivou příchuť. Příchuť utrpení a bolesti, což jsou asi ty nejvýraznější emoce sdělované prostřednictvím hudby DISBELIEF. Pravda, na „Navigator“ lze v této oblasti pozorovat patrnou transformaci nálad směrem k optimističtějším polohám, ovšem očekávat, že se DISBELIEF nyní vrhnou do světa muziky pro bavení davů jsou i nadále lichá. Krom uvedeného je zde i zřejmá snaha pilovat svůj zvuk a, proč to neříct, vydolovat doslova maximum z minulých nápadů jejich omíláním. Není potřeba podléhat panice. Je totiž skoro až obdivuhodné, jak tato pětice dokáže vydávat takřka totožná alba a přitom působit jako kapela, která nestojí na místě. Snad za to může právě ta zmiňovaná přitažlivost jejich hudby, snad fakt, že dokážou z několika málo jednoduchých součástek (nekomplikované rytmické motivy, těžkotonážní hardcoreové riffy…) sestavit funkční a nezdolný stroj (úderné, agresivní a především zdařilé skladby).
DISBELIEF si prostě jedou dál po své linii a nutno dodat, že prozatím bez výraznějšího zaklopýtnutí. Ovšem i přes vyřčená slova chvály je rozcestí již na dohled. Příště už by totiž chtělo přeci jen trošku zaexperimentovat.
Těžktonážní Němci setrvávají ve vytyčené stezce, přičemž se soustředí hlavně na pilování vlastního zvuku a především hudebního rukopisu. Opět kvalitní deska z jejich dílny.
7 / 10
Jonas Khalil
- kytara
Tommy Fritsch
- kytara
Kai Bergerin
- bicí
Jochen Trunk
- basa
Karsten Jäger
- vokály
1. Navigator
2. When Silence Is Broken
3. The One
4. The Thought Product
5. Between Red Lines
6. It Is Simply There
7. Falling Down
8. Passenger
9. Selected
10. Sacrifice
Killing Karma (2024)
The Ground Collapses (2020)
The Symbol of Death (2017)
Protected Hell (2009)
Navigator (2007)
66Sick (2005)
Spreading The Rage (2003)
Shine (2002)
Worst Enemy (2001)
Infected (1998)
Disbelief (1997)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.